Vysočina portrét kraje

....Vysočina je krajinou kamenitou, hroudovitou, zdrsnělou, ošlehanou, melancholickou, nesentimentální, vážnou a nejuchavou, neefektní a nelíbeznou, zdánlivě prostou, do sebe obrácenou, posmutnělou a spirituální, neústupnou a paličatou, která se nepoddá snadno a odměňuje za trpělivost ty, kteří v ní žijí všednost, prudká léta, táhlé zimy a umí čelit větru i mrazu.

Vysočina je často ponořená v mlze, která kryje všemožné křivky a přidává krajině rozměr záhadnosti a dušičkovosti. „Mlhy tu zbásnily krajinu,“ zahlíží básník Antonín Sova. Vysočina je nahá haluz a křovisko, skrývající život a odolávající nepřízni počasí. Vždy si vezměte vypovídající názvy některých obcí: Skuhrov, Sychrov, Syrov, Studené, Studenec. Vysočina je také tvrdá žula. A žula jako by určovala nejen původní barevný tón vysočinských zdí, hradeb, zídek či schodů, ale formovala také charakter a osudy lidí. V jisté nesnadnosti i nepoddajnosti. Drsnosti i chudosti. Strakatosti i krabatosti....(úryvek doprovodného textu Miloše Doležala)

Vysočina - portrét kraje je exkluzivní černobílá obrazová publikace s úvodním slovem Miloše Doležala. Cílem bylo vytvořit publikaci, která umělěcky ztvární významné přírodní zajímavosti, památky, města a obce Vysočiny. Publikace má 144 stran na křídovém papíře s pevnou vazbou V8 a rozměr 32x23 cm. Texty a popisky v knize jsou ve třech jazykových verzích – česká, anglická, německá.

Publikaci nabízíme v našem e-shopu za zvýhodněnou cenu.